Přichází třetí – tedy závěrečná – část článků s dojmy srovnávající operační systém iOS a Android. Oba toho mají hodně co nabídnout a hodně záleží na uživatelských preferencích. Jak tedy dopadne závěrečné rozhodnutí?
|
Dostáváme se do finále, toto bude poslední část trojdílné série, ve které proti sobě stavíme chytré telefony Samsung Galaxy S2 (se systémem Android) a Apple iPhone 4 (se systémem iOS). Porovnávání dvou rozdílných telefonů na dvou totálně rozdílných operačních systémech není vůbec jednoduchou záležitostí, během posledních deseti dní jsem však dospěl k jasnému závěru. Pamatujte však na to, že se jedná o osobní preference jednotlivce, ačkoli jsem se snažil o maximální objektivitu, jak jen to bylo možné.
V prvních dnech bych nejraději Samsung vyhodil z okna, protože v porovnání s iPhonem nebylo jeho ovládání ani zdaleka tak elegantní a příjemné. Pak jsem ale iPhone odložil a začal používat pouze Galaxy S2. Velmi rychle jsem si tak zvykl na větší displej i řadu dalších záležitostí, které ze Samsungu dělají v mnoha ohledech lepší telefon. Mluvím zejména o výdrži baterie či kvalitnějším zvuku při hovoru – pokud by mi tedy šlo pouze o telefonování, Samsung by jasně zvítězil. Tyto praktické záležitosti jsou pro mě osobně velmi důležité, protože při každodenním používání telefonu hrají důležitou roli.
Během prvních dní jsem pro Samsung hledal ekvivalenty aplikací z iPhone, což nebylo jednoduché, časem se ale potřebná řešení vykrystalizovala. V posledních dnech se dokonce usadil i program Pocket Money, takže v tomto případě mám velmi podobné řešení, jako na iPhone. Místo navigace TomTom jsem se naučil používat Co-Pilot, který je též velmi dobrý, na informace o dopravě si ale budu muset ještě chvíli dávat pozor. Místo Awesome Notes z iPhonu jsem na Androidu začal používat oficiální aplikaci Evernote, což je více než dobrá náhrada. Určit v této oblasti definitivního vítěze asi není možné, protože některé aplikace jsou lepší na jedné platformě, další na druhé, některé jsou dostupné pouze pro jednu z nich apod. Pro Android na druhou stranu existuje více nejrůznějších škodlivých aplikací, protože jeho vývojáři mají mnohem větší volnost, než-li je tomu u iOS. Výhodou Androidu je také to, že obrovské množství činností lze zcela automatizovat a mnoho funkcí lze výrazně upravit přesně podle obrazu svého. Výsledek je ale takový, že pro obě platformy naleznete veškerý software, který byste mohli potřebovat.
Těžké je i porovnání zadávání dat. Na iPhonu je obecně možné psát docela rychle, navíc nabízí povedenou automatickou korekci. Jeho displej je však docela malý. Na Galaxy S2 je možné díky většímu displeji psát podstatně pohodlněji, na displej se navíc vejde více tlačítek, každé z nich navíc většinou skrývá další znak pro delší přidržení. Již v základu je také dostupná technologie Swype. Kromě toho lze řadu dalších klávesnic v případě potřeby doinstalovat. I zde je rozhodování o vítězi složité, osobně se však přikláním spíše k Samsungu. Porozumím však i těm, kteří budou preferovat Apple.
Ok, pojďme ale k jádru věci. Nyní jsem oba telefony a systémy několik dní porovnával a nyní je čas dojít ke konečnému rozhodnutí. To, že jsem o obou telefonech přemýšlel tak dlouho, je určitě důležitý. Během těchto dní jsem na internetu četl u předchozích článků mnoho diskusních příspěvků, kde je vidět, že mezi uživateli existují v tomto ohledu velké rozdíly i vzájemná řevnivost, to je ale samozřejmé. Velká skupina uživatelů je se svým systémem spokojená, ti tedy nemají důvod ke změně. Na druhou stranu jsou si tyto dva systémy v mnohém dosti podobné, takže určité skupiny uživatelů by určitě vyhovovaly oba dva. Nabídka aplikací je podobná, rychlost obou přístrojů je shodná (výsledky nejrůznějších výkonových testů ponechme stranou), oba toho nabízejí dost pro důstojné zvládnutí běžného každodenního shonu.
Nebudu vás dále nijak napínat, protože jsem se nakonec rozhodl pro Samsung Galaxy S2, z jehož používání jsem měl zkrátka lepší dojem. Vše si můžu nastavit tak, jak mi vyhovuje s tím, že po praktické stránce mi tento telefon vyhovoval více. Velkou výhodu (a zároveň ztrátu pro iPhone 4) zde představoval zejména rozměrný displej. Je jasné, že každý má zcela jiné požadavky a potřeby, tudíž každému bude vyhovovat něco jiného. I já si na začátku myslel, že iPhone pro mě představuje z mnoha důvodů lepší řešení, postupně jsem si ale začal výhody systému Android jasně uvědomovat. Člověk musí nechat emoce stranou. Přechod z jednoho systému na druhý není jednoduchou otázkou, na druhou stranu to již zdaleka není tak velký problém, jako když jsem před lety přecházel z PalmOS na Windows Mobile.
Osobně jsem byl, jako mnoho z vás, hodně dlouho zvyklí na Android. A měl jsem pro to dobré důvody. A rozhodně neříkám, že Android je lepší. Není. Oba systémy jsou si v mnohém velmi podobné. Android má však obrovskou výhodu v rozmanitosti hardwaru, což se alespoň v mém případě ukázalo ještě podstatnější ve chvíli, kdy byl představen iPhone 4S. I proto jsem se rozhodl pro Samsung Galaxy S2. Svou roli v přechodu na Samsung možná sehrál do určité míry i iPad, který rovněž používám pro řadu svých „mobilních“ činností, je ale pravděpodobné, že Galaxy S2 by zvítězil i v případě, kdy bych iPad nevlastnil.
Celkový závěr je i pro mě tedy tak trochu překvapením, protože bych ještě nedávno nevěřil, že Android může být pro mé potřeby natolik dobrou alternativou. Dobře si ale uvědomuji, že softwarové rozdíly mezi oběma systémy nejsou tak podstatné, jak se může zdát, ale že hlavní roli zde sehrál hardware obou telefonů. Ten definitivně rozhodl. iPhonu si však stále kvůli mnohému vážím a budu si jej vážit i nadále, a to i nově příchozího modelu 4S. A rozhodně nechci říci, že by měl nyní každý přecházet na Android. Osobně jen říkám, že mezi oběma těmito systémy je opravdu jen docela malý rozdíl. Je však skutečně dobré se dívat i po alternativách a nebýt zahleděný do jednoho jediného přístroje.
Zdroj: Shaun McGill pro Lost in Mobile.com