Nedávné události kolem HP a webOS možná přesvědčí velké množství uživatelů, aby se zamysleli nad tím, zdali má smysl nadále setrvávat u svých současných přístrojů. Někteří z nich se určitě rozhodnou na přechod k Apple, s čímž by jim mohly pomoci typy na následujících řádcích.
|
Ačkoli možná HP „nezabilo“ systém webOS kompletně, zrušením výroby dalšího hardwaru uštědřilo mnoha uživatelům těchto zařízení krutou ránu. Někteří uživatelé se svými webOS přístroji jistě ještě alespoň nějaký čas setrvají, pro velkou skupinu z nich to ale znamená konec a přesun na jinou platformu. Pokud patříte do druhé skupiny uživatelů, je docela možné, že jako vhodné nástupce zvolíte iPhone, případně iPAD od Apple. V tomto článku se s vámi podělíme o informace, které by vám mohli tento přechod zpříjemnit.
iPhone má také celou řadu pěkných vlastností – ať již se jedná o RETINA displej s rozlišením 960 x 640 bodů, snadno použitelné video telefonování přes FaceTime, povedený fotoaparát a kameru se záznamem 720p videa, neustálý vývoj iOS 5 atd. A pokud máte starost s tím, jak na iPhone přesunete své kontakty, kde najdete potřebné aplikace nebo jak si zvyknete na rozdíly v ovládání, se vším vám pomůžeme právě v tomto článku.
Z webOS na iPhone – vítej, nový domove
Když několik vývojářů společnosti Apple přešlo na druhou stranu k vývoji systému webOS, možná jste přešli s nimi. Nebo jste věrnými zákazníky společnosti Palm a do současnosti jste se prokousali přes nejrůznější Trea, Centra, Pre, Pixy či Veery a přechod na iPhone jste si až doposud nedokázali připustit? Nebojte se. Budete se cítit skoro jako doma. Většinou.
Největší podobností webOS a iOS je dost podobný styl prostředí – design je elegantní a čistý, vše je propracované a skvěle použitelné. webOS je v mnohém bezesporu lepší (např. v jeho kartičkách), na druhou stranu se ale i iOS může pochlubit mnoha funkcemi, které konkurence doposud postrádá (nebo je nenabízí na tak dobré úrovni).
I když je pravdou, že zde bude záležet na vkusu a preferencích každého z vás.
Přenášíme kontakty, kalendář a elektronickou poštu
Výhodou je, že systém webOS si všechny osobní informace zálohoval na cloudový server. Právě díky tomu by neměl být žádný problém tyto informace přenést do iPhonu. Stejně jako webOS podporuje i iPhone správu více Exchange účtů, a stejně tak spolupracuje i se službou Gmail. Proto stačí postupně navštívit jednotlivé aplikace, zadat zde údaje ke svým účtům a chvíli počkat.
Pokud nepreferujete tento způsob, je možné použít také klasický POP3 a IMAP účet.
Další možností, jak se ke svým starším údajům dostat, je použití internetového prohlížeče a klasické možnosti přihlásit se ke svým používaným službám.
Co Synergy a karty?
iPhone bohužel zatím nic podobného jako Synergy nenabízí (bohužel). Tedy alespoň prozatím. Již výše jsem sice zmiňoval podporu napojení na Exchange, Google či Mobile Me pro elektronickou poštu, kontakty či kalendář, každý z těchto systémů si ale „hraje“ na svém relativně uzavřeném „písečku“ a o celkové provázanosti se tak nelze bavit. Pomoci může např. nainstalování klienta pro Facebook (nebo další podobné služby), který také dovede synchronizovat kontakty. Další aplikace (příkladem může být Orbit) dovedou na jednom místě shromažďovat informace z Facebooku a Twitteru spolu s SMS zprávami a e-maily, díky čemuž je možné na ně reagovat podle potřeby a regulovat tak míru vyrušení, které mohou znamenat.
iOS nabízí í své podání multitaskingu, které bude většině uživatelů zcela vyhovovat, a navíc se může pochlubit pozitivním dopadem na výdrž baterie i rychlost odezvy přístroje. Místo kartiček je možné využít speciální přepínač spuštěných aplikací, k jehož aktivaci stačí rychle dvakrát stisknout hlavní ovládací tlačítko (aplikace se zobrazí přesně v tom stavu, v jakém jste ji opustili). A pokud byste si opravdu potřebovali hrát s kartičkami, stačí spustit Safari a ikonkou aktivovat náhledy stránek – vypadá to skoro stejně. Od své čtvrté verze navíc umožňuje iOS aplikacím jako je navigace, VoIP nebo Pandora či Slacker fungovat bez omezení i na pozadí.
Hledáme aplikace (a hry)
HP webOS je v dnešní době programátorsky nejpřívětivější mobilní platformou. Google je v porovnání s ním uzavřený a těžkopádný. Ale to co Applu schází v otevřenosti, to dohání v množství dostupného softwaru. A také jeho často velmi nízkými cenami. Samozřejmě se mezi nimi najdou i nepříliš kvalitní kousky, při stovkách tisíc existujících programů se však dají vybrat i neuvěřitelně kvalitní a povedené tituly.
A jak by vám řekl i Steve Jobs – Apple podporuje HTML5 jako druhou, kompletně otevřenou platformu. A podporuje ji lépe, než kdokoli jiný – HTML5 aplikace si dokonce mohou přidávat vlastní ikonky přímo do hlavní nabídky, takže se chovají jako nativní aplikace s většinou jejich možností. Takže pokud něco nemůžete najít jako nativní aplikaci, je velká šance, že naleznete alespoň webovou variantu.
Pokud již jde o samotné hledání aplikací, několik tipů týdně můžete získat přímo na stránkách TiPb, další pak např. ve fóru.
Když se potkají Root a Jailbreak
Apple samozřejmě nijak oficiálně neumožňuje „nabourání“ svého telefonu, nenabízí žádný speciální kód pro aktivování „developer“ módu a ani si nijak přívětivě netyká s dalšími uživatelskými zásahy do přístroje (a pokud se mu znelíbíte, může vám telefon dokonce zablokovat).
Pokud však přesto budete mít náladu na podobné choutky, budete muset na přístroji provést tzv. jailbreak. Tomu se ostatně nevyhnete ani v případě, že budete do telefonu chtít nahrávat programy pocházející od jinum, než z App Store – typicky se jedná o program Cydia. Pokud se o dané problematice chcete dozvědět více, můžete zamířit do sekce věnované této problematice.
Bez klávesnice…
Pokud budete přecházet na iPhone, budete se s absencí fyzické klávesnice prostě a jednoduše smířit. Tedy alespoň u jeho současných generací. Steve Jobs hardwarovou klávesnici u iPhone mít nechtěl, a tak zde není. Jon Rubinstein si tedy svou prosadil až po odchodu do Palmu, potažmo HP, jejichž přístroje ve většině případů klávesnicí disponují.
Pokud tedy klávesnici vyžadujete, běžte hledat jinam. Apple má rád virtuální klávesnice, což má z jeho pohledu samozřejmé i výhody (např. snadné přepínání klávesnic pro různé jazyky nebo velmi snadná optimalizace).
Jedním z možných řešení je pořízení externí klávesnice s technologií Bluetooth.
Návrat k iTunes
Vzpomínáte, když se Palm snažil o to, aby jeho Pre spolupracovalo s iTunes? My také. iPhone je ale jediným plnohodnotným telefonem s touto možností, díky které můžete využívat všech funkcí a katalogů tohoto programu.
Ó, iCloud
Možná jste iOS odmítali kvůli jeho závislosti na iTunes a kabelu pro připojení k počítači. Od října tomu ale již tak nebude, Apple se totiž rozhodl odříznout kabel o iTunes.
Počítač bude stále možné používat pro nabíjení nebo přesun větších souborů, ale již to nebude nutností. Vše od aktivace přístroje, přes zálohování až po ukládání souborů bude totiž mít na starosti nová služba iCloud.
A pokud by ani toto nestačilo, je možné stáhnout programy pro přístup ke Google Docs, DropBox kontu, Box.net a řadě dalších on-line úložišť. Použít je také možné přímou konverzi prostřednictvím Air Video.
A pokud k tomu připočteme spolupráci s Apple TV, možná ani neuvěříte, co vše je dnes možné.
Notifikační centrum
webOS u mnoha uživatelů sklidil velký úspěch díky svému elegantnímu, nijak zvlášť rušivému způsobu upozorňovaní na nejrůznější události. V porovnání s ním jsou upozornění na iOS nedospělá a snad každý se těší na jejich vylepšení.
Toho se alespoň v určité podobě dočkáme již v iOS5, který přinese tzv. notifikační centrum, kde budou systémová upozornění sdružována (však si také Apple přetáhl lidi z Palmu, kteří na notifikacích pracovali). Takže již za několik týdnů by mělo být podstatně lépe.
Zdroj: Rene Ritchie pro TiPb.com