Přechod z iOS na Android určitě není tématem pro každého, zajímat bude určitě spíše náročné uživatele. Pro většinu uživatelů je nejdůležitější dostupnost aplikací, která je v případě iOS velmi dobrá (ani já si nestěžuji), proto mě samotného hodně zajímá, jak se s přechodem vypořádám. Ještě před samotným přechodem na nový přístroj se tedy ujišťuji, jestli budu mít k dispozici vše potřebné.
|
Pro můj test jsem zvolil telefon HTC Legend, tedy telefon starý 17 měsíců. Telefon běží díky oficiální aktualizaci na Androidu 2.2 Froyo a navíc podle mého názoru stále skvěle vypadá. Záměrně jsem se rozhodl pro starší přístroj, abych mohl rozptýlit obavy spojované s často zmiňovanou fragmentací tohoto systému. Jistě, je pravda, že některé velmi staré či levné telefony se novějších verzí systému již nedočkaly, ve střední třídě s tím ale většinou nebyly problémy, a konkrétně tento model je stále dobře použitelný i nyní.
Jsou aplikace a aplikace. Spousta uživatelů má nainstalovány desítky programů, v každodenním provozu ale využívá pouhý zlomek z nich. A právě tento zlomek je klíčový pro efektivní soužití s přístrojem. Na následujících řádcích se tedy proberu aplikacemi, které používám, a pokusím se zjistit, jestli pro ně na Androidu najdu adekvátní náhradu.
Poznámky:
Jedna z klíčových oblastí, kterou využívám několikrát denně. Evernote používám jako databázi všeho, co mě zajímá nebo se může hodit, Awesome Notes pak slouží jako efektivní záznamník klasických poznámek (takto mi to vyhovuje více než používání Evernote pro psaní poznámek na stolním počítači). Takže si představte moje překvapení, když jsem uviděl program Easy Note + 2do, který musí být buď napsán stejnými tvůrci jako Awesome Notes, nebo si žádá o žalobu. Program bohužel nenabízí synchronizaci s Evernote, přesto se ale dá sehnat řada dalších, které to zvládají. Věřím, že časem se mi podaří nalézt zcela ideální řešení, takže zatím si tuto oblast nechávám jako výzvu a neuděluji plný počet bodů.
Schopnost nahradit iOS: 9/10
Finance:
Na iOS jsem používal na správu svých financí program Pocket Money, který je dostupný i pro Android ve velmi podobné kvalitě. Zde to bylo opravdu jednoduché.
Schopnost nahradit iOS: 10/10
Navigace:
Zde je to složitější, ale nemohou za to dostupné aplikace. Na iPhonu používám TomTom, dost se mu ale blíží i Co-Pilot Live a ten zase těsně následuje zdarma dostupná Google Navigace. Na Androidu tedy určitě existuje několik použitelných řešení, mé preferované zde ale bohužel není.
Schopnost nahradit iOS: 8/10
Elektronické knihy:
Stejný Kindle na iPhonu, stejný Kindle na Androidu.
Schopnost nahradit iOS: 10/10
Podcasty:
Zde existuje pro obě platformy velké množství řešení, řada z nich dokonce zcela zdarma (na Androidu jich je víc). Případné reklamy mi zde vůbec nebudou vadit, protože podcasty většinou používám v autě (přes FM převodník do 3,5 mm jacku).
Schopnost nahradit iOS: 10/10
Archivace článků pro pozdější čtení:
I zde opět existuje řada řešení pro obě platformy, i pro Android je dostupný InstaPaper, na který jsem zvyklí z iPhonu.
Schopnost nahradit iOS: 10/10
Správa webových stránek (blogů):
Squarespace pro Android je dostupný v betaverzi, brzy by tak měla být k dispozici i plná verze. Ona je však verze pro iOS funkčně docela chudá, takže ji na Androidu není problém nahradit ani jinými programy (a to minimálně stejně dobrými nebo lepšími). Horší to určitě bude.
Schopnost nahradit iOS: 10/10
Hry:
Poslední dobou jsem si zvykl hrát převážně na iPADu, přechod na jiný telefon mě tedy tolik nezasáhne. Většina populárních titulů jako Words with Friends či Angry Birds je navíc dostupná pro všechny platformy. Nicméně bych však řekl, že obecně jsou hry pro iPhone lepší, ale opravdu jen o trochu.
Schopnost nahradit iOS: 9/10
PIM:
U GMailu, Google Kalendáře nebo Google Docs samozřejmě Android vede. Základní e-mailový klient na iOS je dost primitivní a Android je v tomto směru mnohem dál.
Schopnost nahradit iOS: 10/10
Celkové skóre 86 bodů z 90 možných celkem jasně dokazuje, že v případě mých potřeb může Android platformu iOS skutečně nahradit. V mnoha případech má dokonce velkého výhody. K tomu se však dostaneme až ve druhé části článku, kde se podíváme na mé praktické dojmy a zkušenosti.
Zdroj: Shaun McGill pro Lost in Mobile.com