
Apple před nedávnem vydal novou verzi operačního systému Mac OS X Lion. Ta kromě mírně inovovaného vzhledu přináší také zcela řadu zcela nových funkcí, z nichž některé se nesou v duchu sblížení se s mobilním operačním systémem iOS známým z iPhonu a iPADu.
|
Rozhodování, zdali nainstalovat na můj Mac Mini nový Mac OS X Lion nebylo jednoduché. K upgradu jsem totiž neviděl mnoho rozumných důvodů. Nový Launchpad vypadá jako iOS, který na svém stolním počítači opravdu nepotřebuji (a na telefonu ostatně také ne). Ikonové rozhraní působí docela zastarale a navíc nezobrazuje téměř žádné informace. Převrácené rolování na mě také zrovna nezapůsobilo. Zkrátka jsem nad provedením upgradu váhal.
Upgrade jsem si nakonec neodkázal nijak odůvodnit, ale prostě jsem ho provedl. Protože jsem mohl. Jako důvod by to asi moc neobstálo, ale zkrátka se to tak stalo.
Stahování instalačních souborů trvalo zhruba dvě hodiny, dalších 30 minut zabrala samotná instalace. Protože můj Mac Mini již není nejnovějším strojem, čekal jsem během instalace všechny možné problémy. Trochu jsem se obával i toho, jak bude starší hardware dostačovat novému systému.
Po dokončení instalace však systém bez problémů naběhl a až na novou tapetu jsem dokonce vše našel na svém původním místě. Bylo příjemné nalézt všechny ikony i programy přesně tam, kde byly dříve. Toto je oproti instalaci novějších verzí Windows mnohem lepší. Pořízení nového operačního systému navíc bylo v porovnání s Windows také mnohem levnější.
Jako první jsem spustil Chromem, abych si vyzkoušel inverzní skrolování. Ihned poté jsem našel stránku s návodem, jak se tohoto chování zbavit. A po pár minutách práce bylo vše v původním stavu, tedy tak, jak jsme na to zvyklí už asi patnáct let.
Později jsem se inverzní skrolování rozhodl vyzkoušet ještě jednou a nenapadá mě nic jiného, než že to Apple udělal kvůli přiblížení se k ovládání iOS, aby mohl někdy v budoucnu oba systémy zcela sloučit. Nicméně, to že něco funguje na dotykovém displeji ještě bohužel neznamená, že to bude fungovat také na stolním počítači. Reklamní slogany o tom, že je to pro člověka přirozenější, mě tentokrát nechávají klidným.
Launchpad je také podle mého názoru docela spornou inovací a snahou o přiblížení se iOS. Musím ale uznat, že jako náhrada složky s aplikacemi to není vůbec špatné. Většina potřebných programů se mi nyní vejde na jednu obrazovku a jejich spouštění je díky Launchpadu opravdu rychlejší. Launchpad se mi začal líbit i svým provedením, jeho přínos je ale podle mého názoru skutečně docela malý.
Naopak jsem ocenil nový systém pro snadné a rychlé přepínání mezi spuštěnými aplikacemi nazvaný Mission Control. S tím jsem naprosto spokojený a vůbec se jej nebojím označit za nejvíce propracovanou funkci tohoto druhu, jakou jsem měl kdy možnost používat.
Užitečná je také možnost nechat si aplikace roztáhnout přes celou obrazovku (funkční je to s programy iPhoto, iMovie, GarageBand, Safari, Mail, iCal, Preview, DVD Player, QuickTime Player a Photo Booth). Osobně sice používám snad jedině iPhoto, ale i tak je to fajn. Safari na velké ploše také působí lépe, stále je pro mě ale funkčně nedostatečné. Totéž platí i o Mailu a iCalu, kde sice došlo ke změnám vzhledu, jinak je ale vše při starém.
Docela se mi líbí také nový vzhled celého operačního systému. Vše sice zůstává stále důvěrně známé, ale změn si určitě všimnete. Díky tomu si mi systém nyní používá tak nějak jednoduše a příjemněji a nepochybuji o tom, že se bude líbit i mnoha dalším uživatelům.
Zatím perfektně fungují všechny programy, které jsem byl zvyklý používat z dřívějška, to jsem ale očekával. Vše na co jsem zvyklý (Bean, Compositions, Houdini, Datavault Manager) nyní pracuje stejně dobře nebo i lépe.
Příjemně překvapný jsem také výkonem nového systému na mém starším počítači. Nový systém je rychlý a vše funguje hladce a bez jakýchkoli záseků. To je v rozporu s některými komentáři na Mac App Store, ale minimálně na mém počítači je vše ještě lepší, než tomu bylo s původním Mac OS Snow Leopard.
Závěr
Při pohledu na některé nové aspekty systému se opravdu nemohu ubránit dojmu, že Apple snaží vytvořit jeden univerzální operační systém pro iPhone, iPAD, Macbooky i iMacy, z čehož osobně ale nemám příliš dobrý pocit. Také bude zajímavé sledovat, zdali budou i dále nové verze operačního systému distribuovány výhradně prostřednictvím oficiálních internetových kanálů. Jako takový je pro mé potřeby Mac OS X mnohem lepší než Windows, ale přeci jen mám raději možnost mít kontrolu nad tím, co instaluji.
V systému je mnoho dalších novinek, které jsem ani nepopisoval. Jedná se např. automatické ukládání, Versions (umožní např. vrátit se ke starší verzi rozpracovaného dokumentu) nebo AirDrop, od kterých očekávám, že přinesou pro každodenní používání další nové a užitečné výhody. Lion jako takový tedy mohou označit za nejlepší operační systém, jaký jsem kdy používal a nevidím žádnou šanci, jak mě přesvědčit k návratu k Windows. Opět musím také zmínit, že ačkoli počítače Apple jsou dražší než klasická PC, je rozdíl v ceně zcela oprávněný, protože uživatel za něj získá patřičnou přidanou hodnotu.
Lion je téměř ve všech ohledech skvělým operačním systémem, který je navíc možné získat za velmi výhodnou cenu. Oceňuji, že vše funguje tak jak má i na starším hardwaru.
Zdroj: Shaun McGill pro Lost in Mobile.com