Pokud se podíváte na vývoj značky BlackBerry během posledních 18 měsíců (lze-li o tom tak hovořit vůbec hovořit), musí se drát člověku na mysl dojem, že zde něco není zcela v pořádku.
|
Před 18ti měsíci jsem si užíval svůj BlackBerry Curve 8520 a říkal jsi, jak skvělý je to telefon. Telefon uměl vše, co jsem potřeboval, měl skoro nekonečnou výdrž baterie a v komunikacích byl zkrátka nedostižný.
Nyní používám Bold 9780 a mám úplně stejný pocit. Možnosti telefonů BlackBerry se od té doby téměř neposunuly a pokud přihlédneme k tomu, že 18 měsíců je v této oblasti velmi dlouhá doba, nutně dojdeme k názoru, že je něco špatně. Operační systém od té doby prošel minimálními změnami, kterých si navíc všimnou pouze ostřílení uživatelé přístrojů této značky.
V oblasti hardwaru se začaly objevovat dotykové displeje, mírně vylepšené fotoaparáty, jiné konstrukce (BlackBerry Torch), které však většinou stejně neposkytují takový komfort, jako původní aparáty. Nemohu se zbavit pocitu, že v RIM momentálně tak trochu nevědí, kam dál. Mám z nich pocit, jakoby se stali moc velkou společností moc rychle. Také se nemohu zbavit dojmu, jakoby lidé z RIM neviděli za hranice BlackBerry světa, který si vytvořili.
A je to škoda. RIM mělo vše dobře rozjeté a otěže drželi ve svých rukou, zdá se ale, že nedokázali zareagovat na rychlý nástup konkurence. Jistě je pravda, že na nástup Googlu a Applu nedokázalo zareagovat ani mnoho dalších společností, RIM ale mělo být ostražitější a nečekat, že jejich recept na úspěch bude trvat věčně. Telefony BlackBerry získaly skvělou pozici zejména v business prostředí, kde hrála důležitou roli jejich skvělá bezpečnost, ale i zde se časy pomalu mění. Uživatelé celé řady společností již mohou používat chytré telefony podle svého uvážení, protože jejich chod je možné nyní již také celkem bezproblémově zabezpečit, takže hlavní důvod pro pořizování přístrojů BlackBerry v současné době již odeznívá. I to je možná trochu ironické, koho by to ještě před pár lety napadlo, že navzdory stále se zvětšujícím požadavkům na bezpečnost, bude BlackBerry stále častěji opomíjeno.
BlackBerry Messenger byl výkladní skříní společnosti RIM v boji s konkurencí, ale ani ten už není tak výjimečný, jako tomu bývalo. Velkou konkurencí mu bude např. Apple iMessage, ale podstatnější je, že tento způsob komunikace již není pro své uživatele tak důležitý. Výhodou BlackBerry Messengeru byla zejména možnost komunikace více lidí současně, to už dnes ale nabídne celá řada komunikátorů napříč všemi operačními systémy. BlackBerry se i tak zde stává „jen jedním z mnoha.“
Další chybou je BlackBerry PlayBook. Tablet, který ke svému plnohodnotnému provozu vyžaduje telefon BlackBerry. To je příčina, která podle mě bude prodeje tohoto zařízení hodně snižovat. Prosadit se v prodeji tabletů je při současné dominanci iPADu hodně složité, ale v RIM se v tomto případě dopustili chyby, kterou si měli uvědomit hned na začátku.
RIM nyní vypadá jako Nokia před zhruba šesti měsíci. Ta se ale svou situaci rozhodla zásadním způsobem řešit. Zatím je otázkou, zda se v Nokii rozhodli pro dobré řešení, v RIM by se ale měli také začít zásadně zamýšlet nad svou budoucností. Současné chování lidí z RIM je nastavené na autodestrukci, jejíž zažehnání bude s každým uplynulým měsícem složitější a složitější.
Zdroj: Shaun McGill pro Lost in Mobile.com