Nový operační systém Apple iOS5 se může pochlubit celou řadou příjemných vylepšení. Při bližším pohledu na tato vylepšení však může celé řadě pozorovatelů na mysl brzy přijít dojem, že něco podobného už jsme viděli dříve, u konkurence.
|
Pravděpodobně nejvíce je podobnost zřejmá u nového systému notifikací, kde se iOS5 nebezpečně přibližuje systémům Android a webOS. U Androidu si Apple půjčil notifikační obrazovku dostupnou stažením horní stavové lišty, u webOS se naopak inspiroval se zobrazováním informací na obrazovce pro odemčení přístroje. Na rozdíl od webOS je však možné přímo z pohotovostní obrazovky vstoupit k detailům dané položky přetažením příslušného posuvníku, a to dokonce bez nutnosti předchozího odemčení displeje. WebOS se nám sice zdá svým přístupem kdy přetažení slouží ke zrušení dané položky trochu logičtější, i tak je to ale velký posun vpřed.
Určitou inspiraci je ale možné hledat i u Windows Phone 7. Možná přemýšlíte nad tím, co si mohl iOS5 u této velmi odlišné platformy půjčit. Odpověď je jednoduchá – hardwarové tlačítko sloužící jako spoušť fotoaparátu. Protože však iPhone 4 žádné speciální tlačítko nemá (a o iPhonu 5 zatím nic nevíme), využívá nový operační systém pro tento účel boční tlačítko pro zvýšení hlasitosti (i nadále ale bude možné využít i softwarovou spoušť na displeji). Sice to není tak pohodlné řešení, jako vyhrazené tlačítko, které může fotoaparát zároveň i spustit, ale opět je to posun vpřed. Apple přidal tlačítko pro rychlé spuštění fotoaparátu také na displej pro odemčení telefonu, takže fotit bude možné ještě rychleji. Zajímavé je, že stejnou funkčnost nabízela i jedna z aplikací na App Store, kterou však Apple brzy po jejím vydání stáhl z prodeje. Podobnou funkcionalitu lze prostřednictvím patche přidat i do webOS.
Významnou inovací, na kterou jsme čekali velmi dlouho, je zrušení závislosti na kabelech. iOS5 zařízení bude možné nejen odemknout bez nutnosti připojovat jej nejdříve k PC, ale také vzdáleně aktualizovat (stahovat se budou jen potřené části kódu) a zálohovat do cloudu. Zde budu mít iOS oproti konkurenci dokonce výhodu: zálohována totiž budou i multimediální (hudba, fotografe, aplikace) a další data. Tak trochu po vzoru BlackBerry přináší iOS5 systém iMessage pro posílání zpráv a souborů mezi iPhony, iPADy a iPODy Touch. Zprávy se budou chovat jako běžné textovky či MMS, ale budou se odesílat přes internet, v případě využívání datových tarifů tedy zdarma.
V iOS5 se nachází mnohem více novinek, těšit se můžeme např. na službu iCloud schopnou přes internet synchronizovat hudbu, fotografie, elektronickou poštu, dokumenty i aplikace. To vše bude navíc zcela automaticky fungovat na pozadí systému bez potřeby jakéhokoli uživatelského zásahu. iCloud působí opravdu hodně nadějně a konkurovat mu v současné době mohou snad pouze Google či HP. Google Android měl rychlý start, ale trochu trpí existencí obrovského množství svých služeb, a navíc nemá rychle rostoucí systém pro stolní počítače, který by mohl vše podporovat. Dá se očekávat, že podobným směrem se bude ubírat i webOS 3.0, HP ale rozhodně bude mít co dohánět.
Výborným nápadem je také integrace Twitteru. Užitečné je, že pro přístup na Twitter bude stačit jen jedno přihlášení pro všechny programy, na Twitter navíc bude možné přispívat rovnou z celé řady vestavěných aplikací (např. sem můžete umístit výňatek z webu rovnou ze Safari), takže odpadne nutnost instalovat jakékoli přídavné aplikace. Užitečnými doplňky jsou také Reading list (uchovávání článků pro pozdější čtení po vzoru Instapaperu nebo Read It Later), podpora záložek (tabů) pro iPAD, či možnost provádění základních úprav fotografií rovnou v přístroji.
Zdroj: Derek Kessler pro PreCentral.net