Palm Pre 2 je velmi příjemný chytrý telefon s operačním systémem webOS 2.0, kterému se konečně podařilo napravit vlastnosti vytýkané jeho předchůdcům. Kromě kvalitní konstrukce nabídne i rychlejší procesor a větší paměť, displej s odolnou krycí vrstvou či lepší výdrž. Model upravený operátorem Verizon nabídne také skvěle integrovaný Skype!
Již dříve jsem o Palm Pre 2 prohlásili, že takto nějak mělo vypadat již původní Pre. K dnešnímu testu se nám do rukou dostala verze určená pro amerického operátora Verizon, tudíž se od běžné verze lišila přítomností CDMA modulu. Rozdílů oproti původní verzi Palmu Pre je ale samozřejmě víc.
Pre 2 ve svých útrobách skrývá procesor TI OMAP taktovaný na celých 1000 MHz, 512 MB operační paměti a 16 GB datové úložiště, což jak si jistě všimli pozorní uživatelé, jsou hodnoty shodné s modelem Palm Pre Plus. K určitým změnám došlo i u hardwaru, čehož si určitě všimnete díky lepší klávesnici, kvalitnějšího vysunovacího mechanismu nebo displejem zarovnaným s čelní stranou. Telefon je také nepatrně těžší. A samozřejmě běží na operačním systému webOS 2.0.
Balení
Na rozdíl od předchozích generací svých telefonů Palm nyní sází na klasické balení obyčejného hranatého střihu. Uvnitř krabičky se nachází v nejvyšší vrstvě samotný telefon, pod ním pak několik příruček a zbytek příslušenství. To je tvořeno USB kabelem, adaptérem pro připojení k elektrické síti a stereo sluchátky s mikrofonem. Baterie je dodávána rovnou uvnitř telefonu.
Je trochu škoda, že se Palm svých zvyků vzdal i tentokrát. Místo toho, aby jednotlivé příslušenství odděloval prostřednictvím recyklovatelných papírových sáčků, vše je nyní uloženo v plastu. Určitě je to jednodušší na výrobu, na druhou stranu bylo ale předchozí řešení praktické a zejména originální.
Hardware
Pokud by jste telefon nejprve dostali do rukou displejem dolů, od svých předchůdců by jste je dokázali odlišit jen hodně těžko. Palm zde totiž udělal jen velmi málo změn – upřímně řečeno možná žádné – protože používá totožný kryt baterie, totožný reproduktor, totožný LED blesk i totožný fotoaparát. Pokud necháme stranou čistě vzhled, nelze upřít větší pevnost a trvanlivost.
Ačkoli fotoaparát vypadá stále stejně, k určitým změnám v jeho případě došlo. Snímač má nyní rozlišení pět megapixelů, ale stále postrádá automatické ostření, což se v dnešní době odpouští hodně těžko. Palm se to snaží vynahrazovat alespoň softwarově za pomoci funkce DoF známé např. také z telefonů Nokia, na fotografiích je ale chybějící automatické ostření zkrátka poznat. Fotografie rozhodně nepatří k tomu lepšímu a nám tak opět nezbývá než čekat na další webOS telefon, který nám automatické ostření snad již přinese. Fotoaparát je použitelný i za horšího osvětlení, v případě použití vestavěného LED blesku je ale nutné počítat s jeho relativně krátkým dosahem. V oblasti videa nedošlo oproti starším modelům k žádnému zlepšení, stále je k dispozici pouze záznam v rozlišení VGA (640 x 480 bodů). Velkou kritiku si zaslouží obslužný software fotoaparátu s naprosto minimálními možnostmi nastavení. Fotoaparát (i kameru) je celkově nutné, obzvláště při porovnání s dnešními multimediálními přístroji – hodnotit přinejlepším průměrně.
Pojďme však k zajímavějším věcem. Pokud telefon otočíte, zaznamenáte přítomnost vylepšeného displeje, který je oproti předchůdcům kryt tvrzeným Gorilla sklem. Kromě mnohem vyšší odolnosti je displej také mnohem hladší, takže používání nejrůznějších ovládacích gest je nyní příjemnější než kdy dřív. Displej je také téměř kompletně zapuštěn na úroveň zbytku čelní plochy telefonu tvořené stejným matným materiálem jako zádní strana. Pod krycím sklíčkem se pak nachází již dobře známý 24bitový LCD zobrazovač s rozlišením 320 x 480 bodů na úhlopříčce 3,1 palce. Displej se může pochlubit ještě jedním vylepšením – pokud se na něj budete dívat skrze polarizované sluneční brýle, nebudete se nadále setkávat s duhovými vlnami.
Někde mezi displejem a zadní stranou se ukrývají hardwarové vnitřnosti přístroje. Slabší procesor s frekvencí 600 MHz použitý u starších modelů dostal výrazný dopink a na jeho místě nyní tiká výkonnější TI OMAP procesor s frekvencí 1 GHz. I přes vysoký výkon se jedná o úsporné řešení, protože procesor dokáže svůj takt dynamicky snižovat v případě, kdy ho není potřeba.
Pro uživatelská data je určena 16 GB vnitřní paměť (uživateli je k dispozici zhruba 15 GB). Tu je možné po připojení telefonu k počítači skrze USB používat jako další diskovou jednotku a snadno tak z telefonu i do telefonu přetahovat veškerá potřebná data. Možná vás bude zajímat, proč se nezvýšilo množství operační paměti, jejíž velikost stále činí 512 MB. Odpověď je jednoduchá – není potřeba. I pro běh většího množství spuštěných aplikací současně je to naprosto dostatečná hodnota. Dnešní smartphony si s takovouto pamětí dokážou vystačit, častokrát touto kapacitou disponují i tablety (přesto jsme rádi, ž HP TouchPad disponuje větší RAM).
Pokud telefon vysunete, odhalíte klávesnici. T a vzhledově vypadá stejně jako dřív, pokud ale zkusíte něco napsat, zjistíte, že zdání klame. Tlačítka na současné klávesnici mají výrazně lepší odezvu na stisk, který je nyní jasný a zřetelný. Problémy se psaním, na které často upozorňovali zejména majitelé staršího Pre Plus, by tedy měly být pryč. Tlačítka jsou také o něco plošší, což přispívá k jejich jistějšímu stisku. Možná vylepšení jsou samozřejmě limitována dostupným prostorem. Nutné je tedy počítat i s nízkým zdvihem tlačítek, která ačkoli se tisknou lépe, na kvalitu klávesnic Palmu Pixi či snad dokonce starších telefonů Treo, určitě nedosahují.
Vyšší kvalitu mohu potvrdit i u výsuvného mechanismu. Je vidět, že Palm se z kritiky původního Pre hodně poučil a tuto součást svých přístrojů neustále zkvalitňuje. I přes jasné zlepšení je při vysunutí cítit určitá drobná vůle, při takovýchto rozměrech s ní ale bude nutné zřejmě počítat. Výsuvný mechanismus je celkově bezproblémový a nebude vás nijak trápit ani omezovat.
Více změn nečekejte. Tlačítka pro ovládání hlasitosti, jack pro připojení sluchátek, posuvník pro vypnutí vyzvánění, vypínač – to vše se nachází na svých dobře známých místech a je dokonce vyrobeno i ze stejných materiálů. Již výše jsem zmiňoval, že shodná je i zadní strana, již od počátku plně použitelná s bezkontaktní TouchStone nabíječkou. Jedinou drobnou změnou je provedení microUSB konektoru – nyní je otevřený a pohodlně dostupný, což je jedině dobře.
Pre 2 je konečně telefon, jaký si systém webOS zaslouží. Konečně se jedná o přístroj, který si na webOS může bez obav troufnout. Takto měl telefon vypadat již při uvedení systému webOS, protože bychom o tomto systému zcela určitě nyní poslouchali jiná slova, než v současné situaci. HP se však nyní nesnaží na tento telefon upoutat přílišnou pozornost, protože již brzy by se měly začínat prodávat nové modely Pre 3 a Veer. Je to škoda i z toho pohledu, že Pre 2 je solidní telefon dostupný za velmi rozumnou cenu.
Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.