V tuto chvíli je 67 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.
Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
eObchod Info
Navštivte
Google Analytics
Recenze hardware: iPAD 2 pokračovatel legendy od Applu se opravdu povedl - 1. část
28.03.2011
Apple iPAD 2 přichází rok po uvedení původního modelu, který se mezi uživateli těší dodnes velké popularitě. Novinka má díky kompaktnějšímu designu, rychlejšímu procesoru, výkonnější grafice, novějšímu operačnímu systému. I přes značně vyšší výkon se podařilo zachovat stejnou výdrž.
Novinka tak má třeba i díky zajímavému příslušenství opět skvěle našlápnuto k úspěchu. Navíc se bude prodávat za stejnou cenu jako původní model.
Může to vypadat, že druhá generace iPADu je pouze původní iPAD v tenčím provedení doplněný o dva fotoaparáty, rychlejší grafiku a procesor. Ale ono to tak jednoduché není. Bylo by to samé, jako říci, že iPAD je pouze zvětšený iPhone.
iPAD byl vždy zamýšlen jako zařízení, které zaujme své místo někde mezi notebookem a chytrým telefonem. Takto jej prezentoval i Steve Jobs na prvním představení původního modelu. Smysl iPADu spočívá v prohlížení internetu, práci s e-maily, fotografiích, videu a hudbě, hraní, čtení knih a podobných činnostech. A pro ty je opravdu lepší ne chytrý telefon nebo notebook. A 15 milionů prodaných přístrojů během prvních devíti měsíců to jen potvrzuje.
A nyní nastupuje iPAD 2. Bude při výše zmiňovaných činnostech ještě lepší? Přinese několik nových vlastností tomuto přístroji ještě silnější postavení? Bude druhá verze lepší než původní?
Hardware
Apple tvrdí, že iPAD 2 přichází s kompletně novým vzhledem. Ale ne tak docela, pokud se na přístroj podíváte, všimnete si spíše menších úprav a změn.
Stejný displej o rok později
V podstatě ten nejdůležitější prvek – tedy okno do světa aplikací i webu – zůstala zcela stejná jako u první generace. Stále se jedná o IPS panel s úhlopříčkou 9,7 palců s LED podsvícením. A stále má i stejné rozlišení 1024 x 768 bodů a poměr stran 4:3. A stále má i lesklý povrch. A nic z toho není překvapením. Úhlopříčku 9,7 palců si Apple nemůže vynachválit a navíc je jí přizpůsobeno velké množství aplikací na App Store a skvěle si s ní rozumějí. Rozlišením se panel sice nemůže ani přiblížit Retina displeji iPODu Touch a iPhonu 4, dokud ale Apple levně nezajistí výrobu panelu s rozlišením 2048 x 1536, nemá moc jinou volbu. I použitý poměr stran (4:3) se jeví jako logická volba, protože umožňuje nejuniverzálnější využití – displeje se širokoúhlými poměry stran jsou sice vhodnější pro sledování videa, pro ostatní činnosti už však méně. iPAD navíc umožňuje displej používat v režimu na šířku i na výšku, a ani v tomto případě by širokoúhlý displej nebyl příliš dobrý.
Výrobce ale určitě mohl použít povrch s menším leskem. Ono to jistě vypadá výborně ve výloze v obchodě, při běžném používání to ale způsobuje řadu nepříjemností. Neříkám, že by měl být použit rovnou matný povrch – to nikoli, ale určitě by bylo skvělé, kdyby Apple použil antireflexní vrstvu, která vznik odlesků přeci jen dost snižuje.
Hliníkový rám okolo displeje je o něco menší a stejně černý. K dispozici bude ale i bílá varianta. Snad se Applu konečně podaří zdárně iOS přístroj v této barvě uvést na trh a nedopadne to jako u iPhonu 4. Zajímavou otázku však zůstává, jaký vliv bude mít bílý rámeček na displej a jeho kontrast např. při sledování videa. Žádné senzory pro automatickou regulaci jasu displeji ani nic podobného nečekejte.
Tlačítka a rozhraní
Kromě hlavního tlačítka, které zůstala zachováno, se oproti původnímu iPADu změnilo provedení všech dalších tlačítek (vypínač, zámek otáčení displeje / vypínače zvuku a regulátorů hlasitosti). Tlačítka nyní nejsou při čelním pohledu viditelná, protože je výrobce ukryl za přesahující vrchní hranu. To je sice drobná, ale vítaná změna, protože tlačítka tak nijak nenarušují pohled na přístroj.
Zapojování kabelu systémového konektoru možná bude na pohled způsobovat nedůvěru, protože hrana je opravdu velmi úzká, ale není se čeho obávat. Nad zapojením kabelu není potřeba příliš přemýšlet, vše je stejné jako dřív.
A to samé platí i u 3,5 mm jack konektoru pro připojení sluchátek. Ačkoli je port zaoblený, připojení sluchátek je zcela bezproblémové. Změnou ovšem prošel slot pro vložení SIM karty. I ten kopíruje oblé zakřivení, pomůcka pro vyjmutí karty ale musí být do přístroje zasunuta kolmo k zaoblení, nikoli podélně, jako všechno ostatní.
Reproduktor se sice dočkal nové mřížky, která vypadá úplně jinak, než dřív, ale jeho zvuk je stále pouze monofonní. To je u společnosti, která se orientuje na hudbu v takové míře, docela málo a iPAD 3 by měl určitě přijít se stereofonními reproduktory. (I HP u svého připravovaného tabletu TouchPad používá zvukové řešení společnosti Dr. Dre a přitom určitě nepatří mezi výrobce, kteří se o hudbu zajímají tolik, co Apple).
A to je vše. Navzdory nejrůznějším zvěstem Apple do nového iPADu neosadil ani USB port, ani čtečku paměťových karet. Jediným řešením tak případně zůstává možnost dokoupení adaptéru se čtečkou. Jak řekl Jonathan Ive – nebudou do přístroje zbytečně přidávat komponenty, které většina uživatelů nevyužije. Právě z tohoto důvodu se na těle nenachází ani HDMI port, pro který je nutné také dokoupit redukci. A nedočkali jsme se ani nového rozhraní ThunderBolt, které Apple uvedl u svých nových MacBooků Pro. Toto rozhraní je totiž založeno na rozhraní PCI Express, a to přístroje s iOS jednoduše neobsahují.
Fotoaparát a kamery
Nový iPAD se dočkal stejného fotoaparátu i kamery jako poslední iPOD Touch. To znamená, že nad displejem se nachází kamera s VGA rozlišením určená pro komunikaci prostřednictvím Face Time a zadní stranu okupuje kamera schopná natáčet video v rozlišení 720p (a pořizovat fotografie s rozlišením nižším než jeden megapixel). Obě kamery nabízejí velmi nízké rozlišení a pouze velmi základní využití, pravděpodobné je, že lepší kamery není možné použít kvůli velmi tenké konstrukci přístroje.
Na druhou stranu je zejména zadní kamera při dobrých světelných podmínkách schopná pořídit velmi kvalitní video. A použitelná je i čelní VGA kamera. Na druhou stranu si kamery nevedly zcela špatně ani při horším osvětlení a pořízená videa jsou tak určitě použitelná např. i pro YouTube, kde možná vypadala i lépe, než na samotném přístroji.
Pořizování statických snímků již tak příjemnou činností nebylo. Kvalita snímků byla i za dobrého osvětlení pouze průměrná, dobře si fotoaparát vedl při fotografování blízkých předmětů. Digitální zoom kvalitu snímků snižuje a najde se jen málo důvodů, proč by jej někdo používal.
Stejné jako u iPODu Touch čtvrté generace je i umístění kamer – čelní se nachází uprostřed nad displejem jako opozice k hlavnímu tlačítku, zadní kamera je pak umístěna na okraji poblíž tlačítka pro uspání / probuzení přístroje. Často tak může docházet k zaclonění čočky rukou a údivu nad tím, proč je scéna celá černá.
iPAD 2 je nicméně stejně příliš velký na to, aby to s fotografováním a natáčením videa někdo myslel vážně. Na druhou stranu se najdou určitě příležitosti, kdy si své využití mohou najít. Nízká kvalita kamerek trochu sráží jejich využitelnost. Ačkoli je pravda, že se najde více příležitostí k jejich využití – příkladem budiž telefonování prostřednictvím Face Time, aplikace pro rozšířenou realitu či aplikace Foto Booth, ke které se dostaneme později, určitě by bylo dobré, kdyby Apple u dalších svých přístrojů sáhl po něčem lepším. I takový iPhone 4 dokazuje, že i v tenkém přístroji je možné osadit kvalitní fotoaparát. A bral bych jej, i kdyby to bylo za cenu mírně větší celkové tloušťky.
Velikost
IPad 2 je možné popsat na pohled jako více sexy model. Z iPODu Touch nebyly převzaty jenom fotoaparáty, zcela určitě ale i jeho zaoblení. Mírně se zmenšila výška i šířka přístroje, největší redukce se ovšem dočkala tloušťka, která nyní činí úctyhodných 8,8 mm, což je o celých 33% méně než u prvního iPADu. Tloušťka je tak dokonce menší, než u iPhonu 4. Rozměry nyní tedy činí 241,2 x 185,7 x 8,8 mm.
Apple se takového snížení tloušťky podařilo dosáhnout díky použití tenčího krycího skla displeje a zmenšením rozměrů baterie. Ukázalo se, že v případě baterie to problém nebude, ale o odolnost displeje mám trochu strach. Pokud máte podobné obavy, bude dobré zvážit pořízení krytu Smart Cover či jiného pouzdra.
Dojem z nízké tloušťky zvýrazňuje také zaoblená zadní hrana, která nahradila boční kovový rámeček, který u iPhonu 4 obsahoval antény bezdrátových technologií. Přístroj tak působí ještě tenčím a menším dojmem. Naštěstí ale není zadní strana kovová, ale používá matný gumový povrch (jako starý iPAD či třeba iPhone druhé generace). Na druhou stranu je i tak docela kluzký, takže pokud jste nešikovní, nebo se obáváte, že by přístroj mohl sklouznout např. ze stolu či palubní desky automobilu, také zvažte pořízení nějaké pouzdra, které by tomu zabránilo.
Zmenšení rozměrů doprovází také snížení hmotnosti. Ačkoli snížení hmotnosti se v závislosti na verzi přístroje pohybuje okolo 80 gramů, i to se cení. Wi-Fi verze přístroje nyní váží zhruba 600 g, modely vybavené 3G modulem okolo 610 g.
Výkonnější vnitřnosti
Už v testu prvního iPADu jsme tvrdili, že jeho hardware není ničím příliš zajímavý. Na druhou stranu to přístroj příliš nelimitovalo, a nabídl toho opravdu hodně. A to samé můžeme prohlásit i o rok později. iPAD druhé generace obsahuje integrované SoC řešení Apple A5 a 512 MB operační paměti.
Apple A5 se skládá z dvoujádrového procesoru ARM Cortex A9 taktovaného na 1 GHz (umí se podtaktovat na 900 MHz) a grafické karty Imagination PowerVR SGX 543MP2. Procesor byl v testu renderování Java Scriptu o něco rychlejší než původní iPAD s iOS 4.3 i než Motorola Xoom s Androidem 3.0. V grafických testech už byl ale výrazně rychlejší.
Co ale tyto výsledky testů prozrazují o reálném výkonu při běžných činnostech? Inu, uživatelé se mohou těšit na rychlejší zobrazování náročných webových stránek, plynulejší přechody mezi aplikacemi i na graficky propracovanější a plynulejší 3D hry. Díky větší operační paměti bude možné mít současně otevřeno v paměti více webových stránek a spuštěno více programů. Původní iPAD vycházel se svou operační pamětí velmi těsně, proto se většina stránek při každém otevření musela načítat znovu, iPAD2 si jich hned několik zvládne zachovat uložených v paměti a při otevření Safari jsou pak ihned k dispozici bez nutnosti je znovu načítat. A to samé se i v praxi projevilo u her a aplikací – dříve je přístroj poměrně brzy automaticky ukončoval, dnes jich uchová spuštěných více.
Jedinou pro uživatele významnou veličinou, která se nijak nezměnila, je velikost úložného prostoru – i iPAD2 bude k dispozici ve verzích s 16, 32 nebo 64 GB paměti.
Závěr první části
Podle některých je iPAD2 pouze evolucí ve stylu vylepšení, kterých se dočkal např. iPhone 3GS. Přitom se ale mýlí. Jedná se spíše o upgrade ve stylu iPODu Touch třetí generace v iPOD Touch generace čtvrté. I přes zmenšení rozměrů a hmotnosti zůstává nový iPAD stále velice robustní zařízení, které je však oproti svému předchůdci v mnoha ohledech vylepšený a dokonalejší.
iPAD2 navíc při uchopení do ruky zůstává stále stejně cool přístroj, jakým byl před rokem. Díky novému procesoru a grafice je navíc velmi rychlý, prospělo mu i rozšíření operační paměti, takže nyní zvládá i velmi náročné aplikace včetně 3D her. Docela rád bych věděl, jestli se někdy dočkáme MacBooku Air vybaveného právě takovýmto ARM procesorem.
Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.