
Oficiální upgrade na webOS 2.1 pro starší přístroje je zatím možné využít pouze u velmi malé části přístrojů Palm. Na internetu se ale objevila možnost, jak tuto akci provést u mnohem většího počtu telefonů, ačkoli je nutné upozornit na to, že se nejedná o zcela oficiální záležitost. Zkušenosti s používáním webOS 2.1 na Palmu Pre Plus si můžete přečíst na následujících řádcích.
|
Když jsem se doslechl o možnosti nahrát prostřednictvím programu MetaDoctor 2.1 webOS 2.1 i do starších přístrojů, zpozorněl jsem a začal shánět potřebné informace. Když se tato skutečnost potvrdila, neváhal jsem a začal jednat.
Přestože tento článek nemá být návodem, jak do přístroje nahrát nový systém, ale zkušenosti s jeho používáním, na několika řádcích nastíním, jak upgrade na novější verzi webOS probíhal. Prvně je důležité vzít na vědomí, že program MetaDoctor je určený pro Linux, uživatelé Windows budou mít tedy vše o něco komplikovanější. Po instalaci nejnovější verze programu (a provedení kompletní zálohy mého telefonu) jsem se mohl pustit do samotné aktualizace. Celá operace proběhla úspěšně a byla dokončena restartem přístroje, kdy jsem si ihned všiml, že starší logo Palmu nahradilo logo HP. Poté jsem do přístroje nahrál podle návodu jeho původní obsah a mohl začít odhalovat novinky.
Prvním důležitým poznatkem je, že bez problémů fungovala drtivá většina aplikací, na které jsem zvyklý. Nyní navíc můžu používat např. i pokročilejší programy pro snímání otisků obrazovky, což dříve nebylo možné.
Důležitými změnami prošel z mého pohledu i e-mailový klient. Konečně se zde objevil kontrolní dotaz při odstraňování zpráv a nově se také aktualizují i obsahy jednotlivých složek se zprávami, nikoli pouze Inbox. Líbí se mi také hlasové vytáčení. Podařilo se mi zprovoznit i Flash, ačkoli jsem musel použít návod pro jeho ruční aktivaci. Bez problémů by nyní mělo být i používání GPS navigace (a to i v síti Verizon). Přínosnou novinkou je také podpora bezdrátových Bluetooth klávesnic (připojených přes SPP i HID profil).
Méně se mi naopak líbilo přepsání launcheru aplikací, což zapříčinilo nemožnost aplikovat patch pro zobrazení čtyř ikonek vedle sebe. Musím si tedy (alespoň dočasně) opět zvykat na stejné uspořádání, jaké jsem měl na přístroji v době, kdy jsem jej začal používat. Přepracovaný Katalog aplikací nevypadá vůbec špatně, ale neumožňuje zobrazit kompletní seznam programů seřazených podle data jejich přidání do nabídky (nebo jsem na to alespoň nepřišel). S webOS 2.1 zatím zůstává nadále nefunkční synchronizační program PocketMirror (podle jeho výrobce je však jeho zprovoznění prioritou).
Protože HP zatím nezveřejnilo zdrojové kódy nového systému, není možné používat programy pro přetaktování procesoru. Z toho důvodu bylo mé Pre Plus při některých činnostech o něco pomalejší, než jsem býval zvyklí. Zvýšení výkonu by podle mého názoru pomohla také při používání Bluetooth klávesnic, jejichž reakce bylo docela pomalé. To samé platí i pro určité zadrhávání hudebního přehrávače při více současně spuštěných aplikacích. Nutné je počítat také s tím, že zkrátka minimálně prozatím nebudou fungovat nejrůznější patche a podobný typ softwaru.
Pokud jste majitelem Palmu Pre Plus, máte alespoň začátečnické zkušenosti s Linuxem a rádi experimentujete, určitě mohu upgrade na webOS 2.1 doporučit. Určitě ale doporučuji se s danou problematikou dobře obeznámit, vzít v potaz všechna možná rizika a nezapomenout provést kompletní zálohu svého přístroje. Za sebe ale mohu říci, že jsem s webOS 2.1 spokojený a návrat na starší verzi systému rozhodně nemám v plánu.
Zdroj: Jonathan I Ezor pro PreCentral.net