Jestli nás něco z dílen HP zajímá více než ostatní, zajisté to bude operační systém webOS 3.0. Nejenom, že jsme jej ještě neměli možnost vyzkoušet, v současné době o něm navíc ještě ani nevíme zdaleka vše, co nám tento systém nabídne. Pojďme si zkusit na následujících řádcích shrnout naše současné vědomosti o tomto operačním systému i to, co je doposud opředeno tajemstvím.
|
Systém bude vycházet z dobře zaběhlého základu starších verzí: spuštěné aplikace budou zastoupeny dobře známými grafickými kartami, zastoupeno bude vyhledávání Just Type a nové aplikace (alespoň ve variantě pro TouchPad) nebudou využívat žádnou vyhrazenou plochu pro zadávání dotykových gest.
Zatím víme, že:
S webOS se budeme moci poprvé setkat v létě v připravovaném tabletu HP TouchPad. Nová verze operačního systému bude připravena i pro přístroje s větším displejem, které by druhá verze webOS nedokázala obsloužit tak efektivně. Přesto ale zůstává zachována většina vlastností, které si uživatelé oblíbili u starších verzí systému. Opět se tedy setkáme s kartičkami zastupujícími spuštěné programy, které bude možné skládat do skupin, těšit se můžeme na vyhledávání Just Type s možností rychlých akcí vyvolaných přímo ze seznamu jejích výsledků, stejný zůstane launcher pro spouštění programů.
Zde ale většina podobnosti končí. Další aplikace totiž byly přepracovány tak, aby dokázaly využít prostoru velkého displeje, který nyní budou mít k dispozici. Pro tvorbu aplikací u HP připravili vývojové prostředí Enyo, které umožní vytvářet robustnější a flexibilnější programy, které uživatelé TouchPadu samozřejmě budou vyžadovat. U mnoha věcí to ale znamená nutnost začít zcela od začátku.
Plody tvrdé práce jsou vidět ihned: uživatelé jistě brzy zaznamenají posuvné panely v přepracovaném e-mailovém klientovi či zcela jinou grafiku prohlížeče fotografií. Změnou prošel také internetový prohlížeč, který je nyní více podobný prohlížečům známým ze stolních počítačů, u kterých se inspirovat např. řádkem pro zadávání adresy nebo pevně umístěnými navigačními tlačítky ve vrchní části okna.
Mnoho těchto změn bylo vynuceno samotnou velikostí displeje, proto bude zajímavé vidět, jak si systém povede na přístrojích s menším displejem, jako je Pre 3 nebo Veer. Další změny pak způsobila absence hardwarově vyhrazené plochy pro zadávání dotykových gest. Ta dříve zastávala některé důležité funkce, které musely být přepracovány tak, aby byly dostupné i zde. Určitě nelze popřít, že v některých aspektech se v HP inspirovali u iOS společnosti Apple, přesto ale zůstává to nejlepší z webOS zachováno.
Všechny vestavěné aplikace byly napsány v prostředí Enyo. Přesto je možné i nadále spouštět aplikace napsané prostřednictvím staršího prostředí Mojo, ty ale narazí na to, že nebudou moci využívat všechny prvky, které jsou součástí webOS 3.0. Proto výrobce sáhl k řešení, že starší programy budou spuštěny v okně emulátoru, který uživateli poskytne vše potřebné včetně oblasti pro zadávání gest využívaných u starších programů. Určitě to není ideální řešení, na druhou stranu je ale zachování zpětné kompatibility softwaru skvělé a těžko by se hledala lepší metoda.
Už by to mohlo vypadat, že webOS 3.0 je hlavně starší verzí systému přizpůsobenou pro tablety. Tak tomu ale není, protože přináší i celou řadu nových funkcí. Zajímavé je třeba sdílení notifikací s chytrým mobilním webOS telefonem či přímá podpora bezdrátového tisku. První z funkcí umožní prostřednictvím Bluetooth na TouchPad přesměrovat příchozí hovory, textové zprávy a dokonce i video hovory v případě Pre 3. Spojení se navazuje prostřednictvím Touch Stone, dále ale probíhá prostřednictvím Bluetooth. Takto např. vyřídíte z tabletu textové zprávy v momentě, kdy budete telefon dobíjet na stolní nabíječce apod.
Bezdrátový tisk bude využívat podpory technologie HP ePrint a bude zanesen do celé řady základních aplikací, díky volně dostupným knihovnám API ale budou moci podporu tisku využívat i aplikace třetích stran.
Zatím nevíme:
Kdy přesně se webOS, potažmo TouchPadu, přesně dočkáme. Víme, že to bude v létě, přesnější informace ale HP nechce sdělit s tím, že zařízení vypustí až v momentě, kdy bude stoprocentně připraveno do prodeje. Samozřejmě je ale v zájmu HP, aby to bylo co nejdříve.
Další věcí je, kdy se webOS 3.0 dostane i do jiných zařízení. Vlastně ani nevíme, zda-li se do jiných zařízení, na mysli teď máme hlavně chytré telefony, vůbec dostane. Když se podíváme na operační systém Android, můžeme vidět, že ten se také začíná štěpit na odnož pro telefony a odnož pro tablety, ačkoli Google slibuje, že co nejdříve dojde k opětovnému sjednocení obou těchto větví. Určitě ale není v zájmu HP, aby bylo mezi lidmi tolik verzí systému, jako je tomu v současnosti (webOS 1.4, 1.4.5, 2.0.1, v budoucnu pak 2.1, 2.2 a 3.0).
Otázkou zůstává také tzv. Palm Profile, který se využívá např. pro synchronizaci údajů prostřednictvím technologie Synergy s některými zdroji. Samotné HP říká, že TouchPad stačí sesynchronizovat s vaším stávajícím profilem a ihned budete mít po ruce všechny potřebné údaje. To je sice pravda, ale v současné době podporuje Palm Profile pouze jeden možný přihlášený přístroj s tím, že pokud přihlásíte další, data v prvním přístroji vymaže. Toto musí být vyřešeno. Celá situace ale asi nebude až tak jednoduchá, protože Palm Profile přenáší také nainstalované aplikace, a přenos aplikací z telefonu do tabletu zřejmě nebude kvůli výše zmiňovaným ohledům zřejmě tím pravým. Zde tedy zřejmě stojí při řešení tohoto problémů přes HP ještě dost práce.
Během prezentace, na které byly nové přístroj HP představeny, hovořil Randall Rothenberg ze skupiny Times o tom, že na nových webOS přístrojích budou k dispozici periodika jeho společnosti. Ani v tomto případě nevíme téměř nic, neznáme ani systém, jakým se bude platit za obsah ani formou, jakou bude realizována distribuce.
Jak je vidět, o webOS 3.0 toho zatím nevíme poměrně hodně. Z části to může být ale způsobeno také tím, že některé záležitosti nemá zatím vyřešeno ani HP a stále na nich pracuje. O tom, že systém je stále posunován vpřed, svědčí i jeho velmi omezené předváděcí ukázky.
Zdroj: Derek Kessler pro PreCentral.net