Ačkoli o webOS 2.1 víme již delší dobu, stále je tak trochu zastřen tajemstvím. HP oficiálně doposud ani neuvedlo, pro které přístroje nakonec bude k dispozici. Neznáme ani přesné informace o nových funkcích a nevíme, kdy se jej dočkáme ve svých přístrojích. Pojďme si shrnout všechna zatím dostupná fakta.
|
Již víme, že:
WebOS 2.0.1 je již v základu nabízen v modelu Palm Pre 2. WebOS 2.1 je dostupný pro evropské verze Palmu P re Plus a setkáme se s ním také v připravovaném HP Veer. S webOS 2.3 se zřejmě dočkáme až v HP Pre 3. To jsou informace, které jsou jisté. Jisté také je, že s aktualizacemi se počítá pro některé starší přístroje, upřesnit to HP ale zatím nijak nehodlá.
Zcela jisté je, že přístroje Pre 2 a novější jsou schopny webOS 2.x a novější utáhnout. Původní modely (Pre a Pixi včetně Plus variant) se aktualizace dočkají možná, spíše ale ne. (Zde mohu potvrdit, že pro evropské Palm Pre Plus je webOS 2.1 k dispozici." pozn. šéfredaktora)
Nyní k tzv. Exhibition režimu. Ten je dostupný ve webOS 2.1 a zcela bez problémů pracuje na Pre Plus i Veer (to jsme mohli vidět i v praxi), přestože jsou možnosti této funkce zatím omezené. V budoucnu bude možné doinstalovat i další moduly, zatím ale nejsou žádné k dispozici. Vzhledem k tomu, kolik je dnes dostupných přístrojů s podporou této funkce, se není čemu divit.
WebOS 2.x bude rovněž podporovat identifikaci Touch Stone nabíječek, takže rozpozná např. nabíječku doma a v kanceláři a podle toho nastaví vhodnou funkci Exhibition režimu. Pokud ale budete chtít tuto funkci využívat, budete si muset pořídit Touch Stone nabíječku druhé generace, ta současná neobsahuje potřebný hardware.
Ve webOS přijde i podpora funkce Touch-to-Share, která umožní snadný přenos dat mezi tabletem TouchPad a telefonem HP Pre 3, i tato funkce bude založena na Touch Stone hardwaru. Nevíme, proč HP nesáhlo raději po technologii NFC. Mezi nabízenými funkcemi bude i sdílení telefonních notifikací do tabletu (upozorňování na zprávy a hovory), tablet by měl skrze Bluetooth umožnit i telefonování. WebOS 2.2 by měl umožnit i video telefonování (na přístrojích s kamerou na čelní straně).
Z dalších funkcí webOS 2.0 je možné zmínit Stacks (sdružování kartiček aplikací do skupin), Just Type vyhledávání obohacené o Quick Actions, aktualizovaný App Catalog, hlasové ovládání, podporu Flash 10.1, Skype, vylepšené zadávání textu či prohlížeč dokumentů Quick Office.
Více informací se můžete dočíst ve starších článku, který se systém webOS 2.0 zabýval podrobněji – první část a druhá část.
Prozatím jsme se bavili o funkcích, se kterými přijdou běžní uživatelé do kontaktu. Řada z nich bude dostupná i vývojářům, kteří je budou moci využívat ve svém softwaru. Dobrou zprávou pro vývojáře také je, že HP pracuje na novém vývojovém prostředí nazvaném Enyo. To vychází z původní Mojo frameworku, jehož možnosti posouvá dál, je jednodušší a flexibilnější.
Od Enya HP očekává, že umožní jednodušší tvorbu funkčně bohatých aplikací s výhodou toho, že je schopné současně vytvářet aplikace pro přístroje s různě velkými displeji (např. 320 x 480 bodů na modelu Veer, 480 x 800 bodů na Pre 3 a 768 x 1024 bodů na HP TouchPad).
Zatím nevíme:
Asi nejpalčivějším problémem současnosti je, že nevíme, které přístroje se upgradu na webOS 2.x dočkají, případně, jakým to bude způsobem. Situace u modelů, pro které je webOS 2.x v současnosti k dispozici, nám příliš nenapoví, pro některé byl update distribuován prostřednictvím bezdrátové sítě, na některé modely musel být nainstalován prostřednictvím počítačového programu webOS PC Doctor.
Neznámými je zatím opředena i funkce Touch-to-Share. Zatím pořádně nevíme, jak funguje, ačkoli mnohé nasvědčuje tomu, že je využívána technologie Bluetooth v kombinaci s Touch Stone.
Zatím se nepodařilo potvrdit ani vyvrátit informace o přítomnosti LED blesku u modelu Veer – údajně má být skryt pod mřížkou hlasitého reproduktoru.
Zdroj: Derek Kessler pro PreCentral.net